Jak užívat zelený ječmen

Otázka „Jak užívat zelený ječmen“ by měla zajímat každého zájemce o tuto zelenou super potravinu. Důvodem je, že ačkoliv má mnoho skvělých účinků na lidské zdraví, nemělo by se to s jeho užíváním přehánět. Proto jsme pro vás připravili základní informace na toto téma.

Dávkování se liší podle formy konzumace

Zelený ječmen ve formě prášku (nejenom) do nápojů

Zelený ječmen by se měl pít na lačno, nejméně 0,5 hodiny před jídlem. Prášek důsledně rozmíchejte v 0,3 l neperlivé vody. Alternativou tohoto způsobu užívání je přidání zeleného prášku do ovocných nebo zeleninových šťáv.

Také ho můžete přidat do jogurtu nebo jím posypat ovocný či zeleninový salát. Zde ovšem již nedodržíte podmínku prázdného žaludku.

Optimální množství zeleného ječmene ve formě nápoje pro dospělé jedince:

  • 1. - 3. den – 0,5 kávové zarovnané lžičky ráno
  • 4. - 7. den – 0,5 kávové zarovnané lžičky ráno a večer
  • 8. - 10. den - 0,5 kávové zarovnané lžičky ráno, v poledne a večer
  • 11. - 12. den - 1 zarovnaná kávová lžička ráno, 0,5 kávové zarovnané lžičky v poledne a večer
  • 13. - 14. den - 1 zarovnaná kávová lžička ráno a večer, 0,5 kávové zarovnané lžičky v poledne
  • od 15. dne – 1 kávová lžička ráno, v poledne a večer (je na vaší volbě, zda bude zarovnaná nebo vrchovatá

Dětem do 3 let by se zelený ječmen neměl podávat. Množství zeleného ječmene ve formě nápoje pro děti od 3 let:

  • váha 5 – 9,9 kg – osminu dávky dospělého
  • váha 10 – 19,9 kg – čtvrtinu dávky dospělého
  • váha 20 – 39,9 kg – polovinu dávky dospělého
  • váha od 40 g – stejně jako u dospělého

Nikoho by nemělo překvapit, že při zakoupení zeleného ječmene v prášku se může setkat s odlišným doporučením na konzumaci. Toto doporučení uvádí každý výrobce na etiketě. Pokud je jiné, než zde uvádíme my, měli byste návod výrobce upřednostnit a respektovat.

Extrakt ze zeleného ječmene v tobolkách

Co se týká produktů se zeleným ječmenem ve formě tobolek, zde se dávkování určuje podle množství extraktu v 1 tobolce. Nejčastěji se setkáte s tím, že dospělé osoby konzumují 2 – 3 tobolky denně. V tomto případě znovu doporučujeme postupný „nájezd“ na tento rytmus. Tedy prvních 7 dnů pouze 1 tobolku denně, dalších 7 dnů 2 tobolky denně. Teprve po 14 dnech můžete, pokud to výrobce umožňuje v návodu, vyzkoušet 3 tobolky denně.

U dětí do 3 let většinou nejsou tobolky umožněny, stejně jako u formy zeleného prášku. Pro děti starší 3 let je určitě vhodnější nižší počet tobolek než u dospělých, ale znovu má přednost návod od výrobce.

Šťáva ze zeleného ječmene

Produktů s hotovou šťávou ze zeleného ječmene není tolik, jako zeleného prášku a tobolek. Přesto existují. Pokud se pro tuto formu rozhodnete, nejčastěji se setkáte s dávkováním 25 ml ráno a večer. Ovšem i zde berte tuto informaci pouze orientačně. Vždy se řiďte doporučením uvedeném na etiketě od výrobce.

Ani šťáva není vhodná pro děti do 3 let. U starších dětí by byla, podle našeho názoru, vhodnější poloviční dávka, než konzumují dospělí lidé.

Další produkty se zeleným ječmenem

Nejčastěji se můžete setkat s různými produkty, do kterých byl zelený ječmen přimíchaný. Například pohanka se zeleným ječmenem apod. U těchto jídel obvykle není nutné řešit dávkování. Konzumují se zcela přirozeně. Tak, jak byste je jedli, kdyby v nich zelený ječmen nebyl.

Omezení zeleného ječmene

Ještě jednou upozorňujeme, že zelený ječmen by neměly konzumovat děti do 3 let. Dále existuje specifický okruh chorob a léků, během kterých není ječmen vhodný. Jedná se například o akutní Crohnovu chorobu, ozařování, transplantaci orgánů nebo chronické průjmy. Proto je u nemocí vždy vhodné konzultovat možnost příjmu zeleného ječmene s ošetřujícím lékařem. Předejdete tím riziku různých komplikací onemocnění nebo problémům s účinky probíhající léčby.