Jak si doma vypěstovat mladý zelený ječmen

Zelený ječmen si můžete koupit v obchodech, v různých formách doplňků stravy. Pokud vás to neoslovuje nebo chcete ušetřit peníze, existuje ještě jedna možnost. Tou je jeho vlastnoruční pěstování. Jestliže se pro tento krok rozhodnete, získáte tuto super potravinu z vlastních zdrojů. Její zeleň a čerstvost určitě stojí za to!

Kde získat semena

Semena na výsadbu můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách (zahradnictví, prodejny pro hospodářská zvířata apod.). Objednat je lze i po internetu. Jestliže bydlíte na vesnici a máte v okolí zemědělce, který ječmen pěstuje, můžete jít přímo ke zdroji.

Kdy zahájit výsev zeleného ječmene

Osivu příliš nesvědčí nízké venkovní teploty. Aby zelený ječmen dobře prospíval, potřebujete teplotu alespoň 15 stupňů Celsia. Tu nejlépe zajistíte v zimní zahradě, ve vytápěném skleníku nebo přímo v domácnosti.

Jestliže jste se rozhodli pro některou z výše uvedených variant, můžete zelený ječmen pěstovat (a tedy i vysadit) kdykoliv v průběhu roku. Samozřejmě, že pokud byste chtěli respektovat biorytmy rostlin v našich končinách, bude na jaře klíčení semen přirozenější. Ale rozhodně to není nijak nutné.

Zelený ječmen – podmínky pro růst

O vhodné teplotě jsme se již zmínili výše. Při výběru optimálního místa pamatujte na to, že zelený ječmen potřebuje hodně světla. Ve skleníku nebo zimní zahradě by to neměl být problém. Pro pěstování v domácnosti se nejvíce hodí velká okna na jižní stranu.

V čem pěstovat zelený ječmen

Pro domácí použití nepotřebujete žádné velké pole. Vystačíte si s několika truhlíky nebo bedýnkami. Při výběru vždy myslete na to, že dno truhlíku nebo bedýnky by mělo mít otvory pro odtok vody. Kdyby tam otvor nebyl, může hrozit přelití sazenic, jejich následné uhnívání a plesnivění. To určitě nechcete.

Důležitá je volba substrátu. Pokud máte vlastní zahradu a kvalitně kompostujete, měl by být váš kompost první volbou. Kompost byste měli proházet přes síto a následně ho smíchat s malým množstvím písku. Tím bude zemina o něco lehčí a vzdušnější, což se bude zelenému ječmeni určitě líbit.

Pokud vlastní kompost k dispozici nemáte, budete si muset koupit vhodný substrát v zahradnictví. Doporučujeme vám ohlídat jeho původ. Byla by škoda, kdybyste si vypěstovali zelený ječmen v půdě, která nesplňuje požadavky na maximální kvalitu z pohledu lidského zdraví.

Výsev sazenic

Jestliže máte připravený vhodný substrát, vyplňte jím truhlík nebo bedýnku. Dbejte na to, aby byla zem nahoře trošku nakypřená. Malé množství zeminy si nechte stranou.

Nyní můžete ječmen zasít. Seje se hodně nahusto. Následně semena opatrně a velmi mírně přimáčkněte do půdy. Na závěr vše poprašte zeminou, kterou jste si nechali stranou. S citem vše zavlažte. Dejte si pozor, abyste semena hned nevyplavili nadměrným proudem nebo množstvím vody.

Péče o zelený ječmen

Péče o výsadbu není nijak náročná. Vaším hlavním úkolem je dodržovat pravidelnou zálivku v adekvátním množstvím. To je vše. Pokud to splníte, budete vidět, jak zelený ječmen postupně klíčí a roste.

Sklizeň zeleného ječmene

Zelený ječmen se sklízí v okamžiku, když jeho výhonky dosáhnou délky 15 - 20 cm. Můžete je snadno sklidit ostrými nůžkami, ihned rozmixovat a podle chuti naředit čistou neperlivou vodou. Nápoj z čerstvého zeleného ječmene má krásně zelenou barvu. Je plný důležitých a zdraví prospěšných látek.

Rada na konec

Zelený ječmen si doma vysazujte postupně. Tedy zahajte setbu do jednotlivých truhlíků nebo bedýnek v určitých intervalech. Tím si zajistíte průběžné dorůstání a samozřejmě sklizeň. Tato zelená potravina má efekt jedině tehdy, když se konzumuje pravidelně, nikoliv pouze jednou a nárazově.