Rizika užívání zeleného ječmene

Na zelený ječmen existuje mnoho pozitivních recenzí a tvrzení. Přesto to neznamená, že by ho bylo možné konzumovat bez jakékoliv opatrnosti. V některých případech je dokonce nevhodný či zakázaný. Proto jsme přesvědčeni o tom, že následující informace by si měl přečíst každý zájemce o tuto potravinu.

Transplantace orgánů

Zelený ječmen není vhodný pro lidi, kteří absolvovali transplantaci jakéhokoliv orgánu. Uvádí se, že jeho konzumace je v těchto případech zakázána po dobu nejméně 9 měsíců od transplantace. My ovšem doporučujeme možnost příjmu zeleného ječmene konzultovat s lékařem i po uplynutí této doby!

Ozařování při nádorových onemocněních

Pokud jste onemocněli rakovinou a byli jste odesláni na ozařování, neměli byste zelený ječmen konzumovat. Jako minimální interval zákazu jsou uváděny 3 dny před začátkem ozařování, samotné ozařování a 3 dny po skončení ozařování. Také v tomto případě vám rozhodně doporučujeme vše konzultovat s vaším onkologem.

Vybrané průjmové a střevní choroby

Přestože zelený ječmen může upravovat vyprazdňování, existují výjimky, kdy by se neměl konzumovat. Mezi ně patří některé druhy průjmových onemocnění. Hlavně jejich těžší formy a průběh. V takovém případě zelený ječmen vysaďte. Tato potravina se nesmí brát ani během dvou akutně probíhajících nemocí. Jsou to Crohnova choroba a Ulcerózní kolitida.

Závažné problémy se žilním systémem

Žilní onemocnění jsou v západním světě poměrně časté. V této souvislosti je proto nutné vědět, že zelený ječmen by neměl být konzumován při akutním zánětu hlubokých žil.

Další kontraindikací je plicní embólie, včetně doby rekonvalescence po této život ohrožující události. Případná následná možnost příjmu zeleného ječmene závisí na stavu vašeho organismu a měl by to povolit váš lékař.

Trávení

Zelený ječmen sice pomáhá při trávících problémech, ale nelze ho přijímat úplně vždy. Jednou z těchto výjimek je určité období po operaci jakékoliv části trávícího traktu. Minimum je 1 měsíc po zákroku, ale mnohem lepší jsou 3 měsíce.

Zelený ječmen byste neměli konzumovat ani tehdy, když vás postihne zvracení. Ať již z jakékoliv příčiny. Vždy je vhodné ho vynechat do doby, než se váš zdravotní stav upraví.

Alergické reakce

Alergické reakce se na zelený ječmen neobjevují příliš často. Jenže to neznamená, že se nemůžou vyskytnout. Proto jestliže se objeví nějaké reakce ukazující na alergii, okamžitě příjem zelené potraviny přerušte. Následně se vypravte za odborným lékařem – alergologem. Ten by vám měl po speciálních vyšetřeních sdělit, zda jste opravdu alergičtí a na co.

Zelená stolice

V podstatě úplně každý člověk má při užívání zeleného ječmene zelenou stolici. To platí hlavně ze začátku konzumace. Ovšem můžeme vás uklidnit. Přestože jsme tento bod zařadili do článku na téma rizika zeleného ječmene, není to žádný problém. Je to důsledek očisty organismu a zvýšeného příjmu chlorofylu, který bude lidské tělo postupně zpracovávat.

Další zvláštní reakce

Když začnete jíst zelený ječmen, můžou se dočasně objevit různé reakce. Typické jsou řídká stolice, zhoršení stavu pleti, větší únava nebo bolesti hlavy. Vše by mělo během několika dnů odeznít. Jedná se o důsledek detoxikace organismu. Pokud příznaky nezmizí nebo budou hned od začátku více problematické, konzumaci zeleného ječmene ihned přerušte. Důvody této reakce by měl zjistit váš lékař.

Závěr

Je evidentní, že zelený ječmen nemůže konzumovat úplně každý. Naštěstí to nic nemění na tom, že se jedná o úžasnou potravinu, která může většině lidem pomoci zlepšit jejich zdraví. Záleží jenom na vás samotných, zda se mezi ně zařadíte.