Zelený ječmen a těhotenství

Každou odpovědnou ženu musí zajímat, jaké potraviny může během těhotenství jíst. Můžou totiž ovlivnit nejenom samotný průběh devítiměsíčního čekání na vysněné miminko. Strava a životní styl ovlivňují i vývoj plodu a zdraví narozeného dítěte. Jak je na tom v této souvislosti zelený ječmen?

Nejčastější argument proti - detoxikace může ohrozit plod

Lidský organismus musí během života odolávat širokému spektru různých vlivů. Mnoho z nich není zdraví prospěšných a má na tělo škodlivé účinky. S částí těchto škodlivých látek se člověk vypořádá sám, některé se ale usazují v organismu, který zanášejí.

Právě z toho důvodu si získaly oblibu potraviny s detoxikačním účinkem. Mezi ně patří i zelený ječmen. Jeho pravidelná konzumace umí podpořit čistící procesy. Tělo se začne zbavovat škodlivin, díky čemuž se stává zdravějším. To jsou všechno dobré zprávy pro člověka, který není těhotný. Jenže těhotné nastávající maminky se obávají, že se uvolňující škodlivé látky můžou dostat do plodu. Stejný problém se zelenými potravinami, pomáhajícími detoxikaci, mají i kojící ženy. Domnívají se, že se do mateřského mléka dostanou nevhodné látky, které při kojení vypije miminko.

Jestliže se chceme nad těmito obavami hlouběji zamyslet, musíme znát fungování lidského těla. Platí, že většinu škodlivin z organismu dokáže tělo vyloučit prostřednictvím stolice, moči a potu. Proto není třeba mít obavy z toho, že by se dostali do těla dítěte.

Přesto považujeme za moudré, když žena začne s užíváním zeleného ječmene dříve, než otěhotní. Důvod je prostý. Každý začátek očisty lidského těla s sebou může přinést dočasné průvodní jevy. Těmi jsou větší únava, bolesti hlavy, zhoršení stavu kůže nebo častější nutkání na stolici. Tyto projevy sice zmizí během několika dnů, takže zdravý člověk s nimi nemá větší problém. Ovšem těhotenství může mít různý průběh a nemá smysl si zbytečně ztěžovat situaci. I kdyby to mělo trvat jenom pár dnů.

Tedy platí, že když jste již po úvodní detoxikaci a otěhotníte, nemělo by vám užívání zeleného ječmene přivodit žádné potíže.

Může zelený ječmen při těhotenství a během kojení s něčím pomoci?

Samozřejmě, že může. Zelený ječmen obsahuje obrovské množství cenných látek. Jedná se o vitamíny, minerály, aminokyseliny a jiné látky. Toho by měla každý žena využít. Během těhotenství totiž potřebuje dostatek výživy nejenom pro sebe, ale i děťátka v bříšku. Vhodným složením jídelníčku toho lze dosáhnout. Navíc se konzumací zeleného ječmene eliminuje časté riziko, že začne nastávající mamince nějaký prvek chybět. Kdyby k nedostatku došlo, mohlo by se to odrazit na horším zdravotním stavu ženy, v extrémním případě dokonce i plodu.

Úplně stejný argument lze použít i pro kojení, které je důležitou výživou pro kojence. Mateřské mléko se vytváří v těle ženy a aby bylo kvalitní, musí mít maminka adekvátní jídelníček. Jinak hrozí, že budou některé látky implementovány do mateřského mléka na její úkor. Ještě horší situace by byla, kdyby se v něm důležité prvky pro zdraví dítěte nevyskytovaly vůbec.

Shrnutí

Jak vidíte, argumenty odpůrců zeleného ječmene mají na první pohled svoje důvody. Ovšem při hlubším rozboru každý zjistí, že zelený ječmen je možné konzumovat i během těhotenství a kojení. Přináší to mnoho výhod pro maminku i dítě.

V této souvislosti nesmíme zapomenout upozornit, že je nutné dodržovat doporučené dávkování produktu, který byl zakoupen. Najdete ho vždy na etiketě. Organismus nastávající maminky, jakož i maminky těsně po porodu, je velmi citlivý na správnou životosprávu. To samé platí pro čerstvě narozené miminko (prostřednictvím mateřského mléka). Je tedy nutné se během výživy vyvarovat jakýmkoliv přešlapům nebo dokonce extrémům.